Ubytovanie a cestovanie Slovensko : Venda.sk

Rafting na Belej, štvorkolky, paintball, horolezecká škola

Vyberte si jazyk
English - accommodation and travel in Slovakia on Venda.sk  Deutsch - unterkunft in Slowakei  Polsky - noclegi Slowacja 

Hľadaj na Slovensku:

Obsah stránky (preskoč navigáciu) »

Svätý Anton - Múzeum
Svätý Anton

Viac informácií o "Svätý Anton - Múzeum" na Muzeum.sk

Svätý Anton – Múzeum

Múzeum vzniklo v roku 1962, keď boli do Sv. Antona premiestnené zbierky lesníckeho a drevárskeho múzea zo Zvolena. Múzeum sa nachádza v neskorobarokovom kaštieli, pôvodnom sídle rodov Koháry a Coburg, v nádhernom prostredí anglického parku s jazierkami, kaskádami a umelou jaskyňou. Neskorobarokový kaštieľ bol postavený v rokoch 1744–1750 na mieste staršieho hrádku z 15. storočia. Kaštieľ je cenný svojou vnútornou výzdobou. Posledným obyvateľom bol bulharský cár Ferdinand Couburg.

Múzeum vo Svätom AntoneNachádza sa tu jedinečná poľovnícka expozícia na Slovensku a vzácna umeleckohistorická expozícia. Jej súčasťou je pôvodný mobiliár: vzácne výzdoby stien, nábytok, majolikové pece, lustre a výtvarné diela. Skvostom expozície je zlatý nábytok, svadobný dar francúzskej kráľovnej Márie Antoinetty. V areáli kaštieľa sa každoročne začiatkom septembra konajú Dni Sv. Huberta, celoslovenské slávnosti poľovníkov a priateľov prírody.

Expozície/Expo­sitions:

Múzeum vo Svätom AntoneUmelecko­historická expozícia prezentuje pôvodný mobiliár kaštieľa. Je umiestnená na prvom poschodí, kde sa zachovali interiéry miestností z 18.-teho a 19.-teho storočia.

Poľovnícka expozícia zo 70.-tych rokov bola v roku 1998 kompletne prebudovaná a skoncipovaná podľa požiadaviek moderného múzejníctva. V súčasnosti zahŕňa nielen sokoliarstvo – históriu a súčasnosť ale i rybárstvo, kynológiu, osobitne zbrane, lov a zver vo výtvarnom umení, trofeje a dioramy so zverou v jej prirodzenom prostredí.

Múzeum vo Sv. Antone je otvorené celoročne a do letného obdobia roku 2004 nevstúpilo upaľovaním, či strašením, ale sprístupnilo návštevníkom nové priestory. Aj napriek rozsiahlym rekonštrukčným prácam vo východnom krídle je prehliadka jedinečnej umeleckohistorickej a poľovníckej expozície kaštieľa krajšia a bohatšia o tri nové miestnosti, ktoré predstavujú štýlové zariadenia 19. storočia. V Dámskom čajovom salóne majú návštevníci možnosť uvidieť veľmi peknú zbierku kávového a čajového porcelánu vyhotoveného vo viedenskej a českých porcelánových dielňach. V Biedermaierovskom salóne zaujme zreštaurovaná šablónová výzdoba stien s rastlinným motívom a ručným domaľovaním z polovice 19.stor. Za pozornosť stojí aj nábytok v miestnosti, ktorý predstavuje štýl biedermaier uplatňujúci sa najprv v nemeckom a neskôr v rakúskom bytovom zariadení. Po belgickej princeznej Štefánii (švagrinej posledného majiteľa kaštieľa Filipa Coburga) je pomenovaná spálňa zariadená pôvodným nábytkom a návštevník sa tu dozvie príčinu smrti korunného princa Rudolfa Habsburgského. V južnom krídle znovu láka zreštaurovaná Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie. Práve tu neúnavne dva roky pracoval reštaurátorský tím na čistení a obnove nástenných fresiek a historických omietok. Návštevníci svätoantonského kaštieľa majú možnosť na vlastné oči vidieť zmeny, ktoré nestačí len slovne opísať.

Coburgovská kuchyňa

Nová stála expozícia slávnostne otvorená pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí v roku 2004 bude zahrnutá do prehliadky unikátnych exponátov v umelecko-historickej a poľovníckej expozícii. Výstava predstaví zariadenie a jednoduché technické vybavenie kuchyne ako aj jedlá a ich prípravu v 19. a začiatkom 20. storočia. V tej dobe sa vo svätoantonskom kaštieli zdržiaval bulharský cár Ferdinand Coburg, o ktorom sme sa od pamätníkov dozvedeli, že bol veľký labužník. Jeho stravovacie návyky však boli zamerané hlavne na zdravú výživu, propagujúcu aj v súčasnosti. Predstavený nebude len jedálny lístok a stolovanie Jeho veličenstva, ale aj strava služobníctva a chudobného ľudu. Budeme sa snažiť dokázať Vám, že práca kuchárky v minulosti nebola jednoduchá, veď si musela poradiť bez dnešných technických vymožeností a kuchyňa musela byť popri príprave jedál vždy v poriadku. Až Vám bude ľúto, že vystavený pôvodný medený a cínový riad, ako i poľovnícky porcelánový servis sú len nemým svedkom všetkého, čo sa dialo v kuchyni Coburgovskej šľachty.

Historický park a lesopark – je súčasťou areálu svätoantonského kaštieľa. Historické dokumenty o tom, ako vyzeral park v minulosti, sa nezachovali. Predpokladá sa, že najväčší rozsah a rozkvet zažil park pri dostavbe kaštieľa na luxusné šľachtické sídlo v období okolo roku 1750.

Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene

 • Forestry and Timber Museum Zvolen

Kalendárium/Ca­lendar: Otvorenie/Opening Ukončenie/Finish Výstava-podujatie/Exhi­bition-Show

 • apríl 2007 Besedy o prírode pre žiakov a študentov štiavnického regiónu pri príležitosti mesiaca lesov
 • 04.05.2007 Hypericum – prírodovedná vedomostná súťaž pre 2.stupeň ZŠ
 • 18.05.2007 Medzinárodný deň múzeí – slávnostné otvorenie časti zreštaurovaných priestorov severného krídla
 • 18.05.2007 31.10.2007 „Prídem hneď…“ – bulharský cár opäť v kaštieli – súkromné miestnosti Ferdinanda Coburga trochu inak
 • 18.05.2007 31.10.2007 „Z hubárskeho košíka“ – otvorenie výstav modelov húb – v spolupráci s Lesníckym a drevárskym múzeom vo Zvolene
 • 19.05.2007 Noc v múzeu – tradičná akcia múzeí celého sveta
 • prehliadka po kaštieli s prekvapením ( „Prídem hneď… ale len na skok“, divadelná scénka o Ferdinandovi Coburgovi )

-„Nočný let“ – multimediálna show sokoliarskej skupiny Sv. Bavona na nádvorí

 • v spolupráci so Školou v prírode pod Sitnom
 • 28.05.2007 31.05.2007 Jar pod Sitnom – spoznávanie Banskej Štiavnice a regiónu zážitkovou formou a hrou pre prváčikov (usporiadateľ oboch akcií – SAŽP Banská Štiavnica)
 • 08.06.2007 „Coburgov poklad“ – dobrodružno-poznávacie dopoludnie v kaštieli a v parku pre deti základných škôl
 • júl 2007 Nočné prehliadky

„Nebo, Peklo, Raj…“ – dve piatkové noci s divadlom Paradajz Pikčr

 • 28.07.2007 Festival peknej hudby – klasická hudba v kaplnke Nanebovzatia Panny Márie v podaní uznávaných interpretov
 • august 2007 Nočné prehliadky

„Nebo, Peklo, Raj…“ – ďalšie dve piatkové noci s humornými scénkami

 • 13.08.2007 19.08.2007 Cap á l´Est – európsky kultúrny festival – dramatizácie literárnych textov, koncerty, divadelné predstavenia… umelci z celej Európy
 • 01.09.2007 02.09.2007 Dni svätého Huberta – XVII.ročník celoslovenských poľovníckych slávností, IX. Majstrovstvá Európy vo vábení jeleňov, Svätohubertovská omša…
 • október 2007 „Mladí duchom“ – II.ročník podujatia v rámci mesiaca úcty k starším – koncert a výstava ručných prác – v spolupráci so Základnou umeleckou školou v Banskej Štiavnici a Obecným úradom vo Svätom Antone
 • 21.11.2007 „Najkrajšia dovolenková fotografia“ – prehliadka víťazných snímok zo Slovenska ale aj zo zahraničia
 • 13.12.2007 Vianoce pre zvieratká – Pán lesa a deti nakŕmia zvieratá v parku
 • 26.12.2007 Štefanský koncert

Pre viac informácií o kultúrnych pamiatkach, galériách, alebo hradoch, navštívte prosím Muzeum.sk

Okolie

Ubytovanie

cistic
 

Venda.sk - turistické informácie o Slovensku

Venda.sk je pripojený cez PROFINET - Internet Service Provider